Vaikai, ekranai ir socialiniai tinklai: ką turėtų žinoti tėvai

Išmanusis telefonas, planšetė, televizorius, ar kompiuteris – vaikų laikas prie ekranų yra daugelio šeimų kasdienio gyvenimo dalis. Paskutiniame Tėvų kavos klubo susitikime LIFV sveikatos specialistės pristatė šiuolaikinėms šeimoms kylančius iššūkius, susijusius su ekranų naudojimu ankstyvame amžiuje. Taip pat kalbėjome apie tai, ką tėvai turi žinoti apie socialinius tinklus, kuriais naudojasi vaikai. Kviečiame skaityti. 

Ekranų naudojimas ankstyvame amžiuje

Protingai naudojamos išmaniosios priemonės gali būti naudingos vaikų vystymuisi, tačiau dažnai ekranai tampa tiesiog lengvu būdu užimti vaikus. Deja, kuo anksčiau vaikai pradeda jais naudotis, tuo didesnė rizika kyla sveikatai. Pastebimi dėmesio ir koncentracijos sutrikimai, prastesnė miego kokybė, vėluojantis kalbos vystymasis. Didžiosios Britanijos visuomeninės sveikatos organizacijos atliktame tyrime nurodoma, kad atsiranda ir kitų sveikatos problemų: vaikai yra mažiau laimingi ir patiria daug daugiau streso. Jie praranda pasitikėjimą savimi, atsiranda emocinių problemų (dirglumas, agresyvumas, nesidomėjimas kitomis veiklomis ir pan.). Ilgainiui dėl per didelio ekranų naudojimo mažiau laiko skiriama fizinei veiklai ir sportui, todėl kyla nutukimo rizika.

Kaip apsaugoti vaikus?

Prancūzų psichiatras Serge Tisseron sukūrė sistemą  „3-6-9-12„. Jis rekomenduoja, kaip protingai naudoti ekranus vaikams nuo 3 metų: nustatyti ribas (naudojimosi laiką, nenaudoti ekranų prie stalo ir pan.), domėtis jų veikla skaitmeninėje erdvėje, skatinti kūrybišką išmaniųjų prietaisų naudojimą kt. Daugiau informacijos (anglų kalba) rasite čia.

Socialiniai tinklai

Socialinių tinklų naudojimas gali praturtinti paauglių gyvenimą, išplėsti pažinčių ratą, palengvinti dalijimąsi informacija, padidinti pasitikėjimą savimi. Tačiau tokie socialiniai tinklai kaip Insragram, TikTok ar Snapchat gali atitraukti jaunus žmones nuo įprastos laisvalaikio veiklos. 

Ką turėtų žinoti tėvai?

Kviečiame susipažinti su organizacijos “National online safety” rekomendacijomis dėl kiekvieno socialinio tinklo keliamų rizikų. 

Instagram Tik Tok Snapchat Reddit  WhatsApp  Youtube

Jei pastebėjote kibernetinių patyčių, kuriose dalyvauja LIFV mokiniai, požymių, svarbu, apie tai pranešti mokyklai. Vaikų tarpusavio santykių problemos gali kilti mokykloje, o paskui tęstis socialiniuose tinkluose. LIFV komanda yra pasirengusi užtikrintų mokinių moralinį ir emocinį saugumą.

Licėjuje taikomos priemonės

Mobilieji telefonai ir išmanieji laikrodžiai licėjuje pamokų metu yra draudžiami. Ekranai yra naudojami tik ugdymo tikslams. Taip mokiniams suteikiama galimybė bendrauti, didinamas jų sąmoningumas dėl pernelyg dažno ekranų naudojimo ir užkertamas kelias patyčioms elektroninėje erdvėje.

LIFV mokytojas-dokumentalistas moko vaikus naršyti Internete atsargiai ir protingai. Licėjaus mokiniai mokosi analizuoti naujienas internete ir socialiniuose tinkluose, atskirti įvairias netikras naujienas (Fake news) ir ugdyti konstruktyvų kritinį mąstymą.

Sveikatos skyrius šiais metais skiria daug laiko psichosocialinių įgūdžių ugdymui. Tai – smagus ir dinamiškas edukacinis kursas, skirtas palaikyti gerą mokyklos emocinį klimatą ir skatinti mokinių savivertę bei sėkmę.

Licėjuje mokoma, kaip naudotis išmaniaisiais prietaisais taip, kad jie vaikų vystymuisi neštų tik naudą.