Paprastos taisyklės, kurias reikia žinoti sprogus branduoliniam užtaisui

Branduolinio užtaiso sprogimas nėra tai, apie ką norėtųsi nuolatos galvoti. Tačiau žinoti, kaip elgtis tokiu atveju turėtų visi. Tų, kurie pateks į branduolinio užtaiso sprogimo epicentrą, jau neišgelbės nieks. Tačiau likusiems gali padėti išvengti skaudžių pasekmių kelios paprastos taisyklės.

Reiktų: atsigulti ant žemės veidu žemyn ir pasikišus po savimi rankas JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja šią pozą, kuri padės išsaugoti rankas ir veidą nuo sprogimo smūgio sukeltų pasekmių – nuolaužos gali sužaloti ar nudeginti jūsų odą. Kuomet praeis sprogimo sukeltos bangos, galima bandyti keltis ir ieškoti slėptuvės. 

Priklausomai nuo to, kaip arti atsidūrėte branduolinio sprogimo epicentro, gali būti neįmanoma išvengti šviesos apakinimo, jis gali atimti gebėjimą matyti 15-60 sekundžių. Tačiau tie, kurie atsidūrė toliau nuo bombos sprogimo, geriau užsidengia akis. 

Šalikas ar rankšluostis tiks uždengti jūsų nosį ir burną. Net jeigu branduolinės radiacijos dulkių kamuolys jūsų dar nepasiekė, sprogimo banga gali atnešti kitų kenksmingų medžiagų, kurias jūs galite įkvėpti, jeigu neturėsite jokios apsaugos. 

AV tarnybos perspėja žmones nesirinkti savo automobiliu kaip slėptuvės. Automobilių stiklai ir metalinis rėmas nėra pati patikimiausia apsauga branduolinės žiemos atveju. Iškart pulti važiuoti taip pat yra gana rizikinga, nes neaišku, į kurią pusę pasuks radiacija.  Yra viena išimtis šiuo atveju, kai jūsų automobilis stovi požeminiame garaže – automobilis gali užtikrinti papildomą apsaugos nuo išorės grėsmių sluoksnį. 

Ekspertai perspėja, kad apsaugai nuo branduolinio išpuolio tinkamiausi yra plytiniai ar betoniniai pastatai. Idealiu atveju laikina saugykla turi būti be langų ir turi turėti rūsį, kuriame galima būtų pasislėpti.  Taip gali tikti mokyklos ar ofisų centrai. Jeigu aplink nėra jokių tvirtų pastatų, kuriuos pasiektumėte per 15 minučių, geriau susirasti bent kažkokią slėptuvę, negu stovėti atvirame lauke. Jeigu suvokiate, kad kažkur netoliese yra saugesnis pastatas, ekspertai siūlo palaukti bent valandą prieš einant ten. Potencialiai tuomet radiacija jau bus sumažėjusi apie 55 proc. 

Jeigu jūsų slėptuvė – didelis pastatas, pasislėpkite kuo labiau patalpų viduryje, venkite apatinių ir viršutinių aukštų. Saugumo ekspertai perspėja saugoti langų, nes smūgio banga ir pabirę stiklai gali jus sužeisti.

Jeigu jūsų pastate yra oro kondicionavimo ar šildymo sistemą, ją būtina išjungti. Šie įrenginiai ima orą iš lauko, branduolinio sprogimo atveju tai reikštų nuodingų medžiagų skleidimą patalpos viduje. 

Tai yra sunkus įgyvendinti patarimas, tačiau rekomendacijos yra labai aiškios: likite patalpose mažiausiai 24 valandas po branduolinio sprogimo. Praėjus 48 valandoms 10 kilotonų atominės bombos sklaida sumažėja iki 1 proc. savo pirminės galios.  Nepaisant to, ekspertai supranta, kad visuomenės sveikatos gairės tokiu atveju gali prieštarauti natūraliems žmonių instinktams.