Ei, man įkando erkė

Maja Mandzikasvili, visuomenės sveikatos specialistė

Gerbiamieji tėvai ir globotojai, atėjus pavasariui bei atgimstant gamtai, bunda ir erkės, kurios platina žmogui pavojingas ligas.

Todėl paruošiau jums šiek naudingos informacijos apie tai kaip apsisaugoti patiems ir apsaugotį vaikus nuo erkių įkandimo ir ką veikti tuo atvėju jeigu radote ant savo kūno erkių.

Kas yra erkės ir kur jos slepiasi?

Žemėje yra šimtai erkių rūšių, jų galima rasti beveik visur. Šis skorpiono giminaitis prisitvirtina prie gyvūno arba žmohaus odos ir siurbia kraują. Žmogus, kuriam įkando erkė, paprastai nieko nejaučia. Aplink įkandimo vietą gali būti nedidelis paraudimas.

Erkių platinamų ligų zona Lietuvoje apima ne tik lapuočių miškus, bet ir miestų žaliąsias erdves: parkus, sodus, poilsiavietes, todėl tikimybė užsikrėsti erkių platinamomis ligomis išlieka visoje šalies teritorijoje.

Aktyvios erkės tampa jau pavasarį, temperatūrai pasiekus 5–7 laipsnius šilumos ir gyvybingos išlieka iki lapkričio mėnesio. Savo aukos dažniausiai jos tyko ant žolės: tik pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą – tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis. Jeigu įsisiurbusios erkės nepastebime, kraują siurbti ji gali iki 12 dienų.

Erkių įkandimo poveikis sveikatai

Yra dvi pagrindinės erkių platinamos ligos: Laimo liga, kurią sukelia bakterijos (borelijos), bei erkinis encefalitas, kurį sukelia virusas. Erkiniu encefalitu taip pat galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną, kurį virinant, erkinio encefalito virusas žūsta.

Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai erkė išbūna įsisiurbusi 48 valandas ir daugiau, todėl svarbu ją greitai aptikti ir ištraukti. Erkinio encefalito virusas žmogui perduodamas iškart įsisiurbus erkei, todėl efektyviausia apsauga nuo šios ligos – skiepai.

Erkinio encefalito profilaktika-skiepai

Skiepyti nuo erkinio encefalito rekomenduojama visas vyresnes nei 1 metų amžiaus grupes endeminėse teritorijose (≥5 atvejai/100 000 gyventojų per metus), taip pat rizikos grupėms priklausančius asmenis teritorijose, kuriose sergamumas mažesnis. Keliautojai, vykstantys į endemines vietoves, turėtų būti paskiepyti, jei jų kelionės metu planuojama daug laiko praleisti lauke.

Mūsų šalyje erkių platinamomis ligomis susergama kelis kartus dažniau nei kitose Europos valstybėse, todėl pasiskiepyti rekomenduojama visiems. Žmogus tampa apsaugotas praėjus 2 savaitėms po antrosios dozės suleidimo.

Įprastinė skiepijimo schema:

  • antra dozė (1–3 mėnesiais po pirmos dozės);
  • trečia dozė (5–12 mėnesių po antros dozės);
  • I palaikomoji dozė (3 metai po trečios dozės);
  • Kitos palaikomosios dozės – kas 5 metus žmonėms iki 60 metų, kas 3 metus – vyresniems nei 60 metų.

Skiepytis nuo erkinio encefalito galima ištisus metus – kuo skubiau tai padarysite, tuo greičiau apsisaugosite. Artimiausias ir greičiausias būdas pasiskiepyti erkinio encefalito vakcina – kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris suteiks išsamią informaciją.

Ką daryti jei įsisiurbė erkė

Pirmiausia nedelsiant ją ištraukite. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir nenaudokite jokių aliejų, riebalų ar kitų tepalų. Įsisiurbusios erkės nereikėtų sukinėti prieš ar pagal laikrodžio rodyklę.

Patogiausia traukti pincetu, kuo arčiau žmogaus odos, staigiu judesiu atgal. Likusią žaizdelę dezinfekuokite. Jei erkės galvutė liko odoje, nedraskykite – ją, kaip svetimkūnį, organizmas pašalins pats. Savijautą ir įkandimo vietą rekomenduojama stebėti mėnesį – per šį laiką pasireiškia erkių platinamų ligų simptomai:

Kaip išvengti erkių įkandimo

1. Apranga. Eidami į mišką vilkėkite šviesiais drabužiais. Viršutinius drabužius rinkitės ilgomis rankovėmis, prigludusiomis prie riešo. Kelnės turėtų būti prigludusios prie kūno, sukištos į batus. Galvą apsaugokite gobtuvu ar kepure.

2. Repelentai. Ant atvirų kūno vietų (veido, kaklo, rankų) naudokite medžiagas, kurios atbaido erkes arba jomis impregnuokite gamtoje dėvimus drabužius. Prisiminkite, kad repelentų poveikis trumpalaikis.

3. Apsižiūrėkite. Erkės įsisiurbimo rizika padidėja leidžiant laiką gamtoje – soduose, prie vandens telkinių, miškuose, parkuose, skveruose.

Erkių mėgstamos įsiurbimo vietos  yra :

  • galva
  • paausiai
  • kaklas
  • pažastys
  • kirkšnys
  • kelių ir rankų linkiai

Kasdieninis pasitikrinimas neužkirs kelio erkiniam encefalitui, bet gali padėti apsisaugoti nuo Laimo ligos.

4. Aplinka. Nuo erkių įsisiurbimo apsaugokite ir savo augintinius: žolė turėtų būti pjaunama nuo ankstyvo pavasario, neleidžiant jai užaugti aukštesnei nei 10 cm., o menkaverčiaus krūmus rekomendauojama iškirsti.

5. Maistas. Vartokite tik pasterizuotą arba virintą karvių ir ožkų pieną bei jo produktus.

Be abėjo, erkių plantinamos ligos yra pavojingos, o erkės įkandimas nėra malonus. Tačiau, tai nereiškia, kad tai galėtų trukdyti jums smagiai praleisti vasarą. Šiek tiek budrumo ir atsakingumo ir jus galite keliauti į bet kokį mišką ar parką.