Maja Mandzikasvili, LIFV visuomenės sveikatos specialistė
Gerbiamieji tėvai ir globotojai,
atėjus pavasariui bei atgimstant gamtai, pradėda žydėti augalai. Kartu su žydėjimo laikotarpiu prasideda ypač sudėtingas laikotarpis žiedadulkėms jautriems žmonėms. Paruošiau jums rekomendacijas kurios padės pasiruošti ir išgyventi alergijų sezoną jeigu jūsų vaikas yra jautrus žiedadulkiams.
Kasdien žiedadulikų daugėja
Dabartiniu metu žiedadulkių koncentracija ore kasdien didėja, nes pražysta įvairesnių rūšių medžių. Lazdynai ir alksniai jau baigė žydėti, bet vis daugiau pražysta blindžių, žilvičių, karklų, tuopų, guobų klevų, o jų žiedadulkių puokštėje pagrindiniu akcentu tapo beržų žiedadulkės. Beržų ir kitų giminingų šeimų medžių žiedadulkės yra dominuojančios medžių žiedadulkės yra pagrindinė alerginio rinito ir galbūt astmos simptomų priežastis.
Žolės šiuo metu žydintys Lietuvoje taip pat gali sukelti jautriems asmenims alergiją. Žolių ir medžių iedadulkių gausumas priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Sausas ir saulėtas oras yra palankus žiedadulkių barstymui, o lietus laikinai sumažina žiedadulkių krūvį.
Lietus ant žemės nusodina ore kybojusias žiedadulkes, kurios išdžiūvusios vėl pasklinda ore. Taip gali būti sukeliama žiedadulkių koncentracija net tose vietose, kur jų neturėtų būti. Perkūnija žolių žydėjimo laikotarpiu sukuria papildomą apkrovą, nes žolių garso banga suplėšo žolių žiedadulkes. Iš jų aplinkoje pasklinda ir ore labai išauga alergenų (jautrumą sukeliančio baltymo) kiekis. Kai kuriems žmonėms tai gali sukelti alerginę astmą.
Kaip žiedadulkės patenka į patalpas ir kaip to išvengti?
Pagrindiniai keliai šie: praverti langai, vėdinimo sistemos, drabužiai ir naminiai gyvūnai. Keletas praktiškai naudingų pastebėjimų gali sumažinti žiedadulkių patekimą į kambarius ar darbo aplinką.
Nereikėtų langų plačiai atverti, nes su oro srautu į patalpas patenka apie 75 proc. tuo metu lauke esančio žiedadulkių kiekio. Tuo tarpu, jei langą atveriame pakreipdami, t. y. veriame tik viršutinę jo dalį, žiedadulkių koncentracija išauga ne daugiau nei 20 proc.
Vėdinti reikia trumpai ir stebėti, kad vėjas nepūstų tiesiai į langą. Kitas svarbus aspektas – vėdinimo sistemos, kurios ne tik įsiurbia, bet ir sulaiko žiedadulkes ir alergizuojančių mikroskopinių grybų sporas. Taigi, gali būti, kad, net ir nesant lauke žiedadulkių, jų gali plūstelti iš ventiliacinių angų. Jas ypač kruopščiai valyti reikia patalpose, kuriose yra vaikų.
Patalpose žiedadulkių kiekis gali padidėti ir dėl ant lauke dėvimų drabužių (arba džiūvančių skalbinių) susikaupiančių žiedadulkių, ypač jei vaikščiojama nešienautose pievose. Kailyje įstrigusių žiedadulkių gali parnešti lauke pavedžioti augintiniai. Tyrimai rodo, kad, iššukavus augintinius iki įsivedant į juos patalpas reikšmingai sumažėja žiedadulkių kiekis patalpoje.
Žiedadulių poveikis sveikatai
Žiedadulkių poveikis sveikatai gali būti kontroliuojamas. Vėjo apdulkinamų augalų žiedadulkėse esantys baltymai – alergenai išsiskiria susidarius tam tikroms aplinkybėms.
Svarbi yra drėgmė ir temperatūra. Ore pasklidusios žiedadulkės patenka į akis, su įkvepiamo oro srautu – į nosį arba burną, kur palanki terpė alergenui ištrūkti iš ląstelės.
Siekiant išvengti alerginės reakcijos, svarbu, kad žiedadulkių alergenai nepatektų ant gleivinių. Žiedadulkių poveikis žmogui yra labai individualus, todėl sveikatos klausimus geriausia aptarti su gydytoju alergologu.
Pagrindiniai alergijos sukeliami simptomai:
AKYS | NOSIS | PLAUČIAI |
Niežėjimas Paraudimas Svetimkūnių jutimas Ašarojimas | Nosies niežėjimas Nosies tekėjimas Čiaudulys Nosies užgulimas | Švokštimas krūtinėje Kosulys Paviršinis kvėpavimas Astma |
Esant alergijai žiedadulkėms, reikėtų vengti kai kurių maisto produktų, norint apsisaugoti nuo kryžminių alerginių reakcijų. Naudinga kurį laiką vengti migdolų, obuolių, abrikosų, morkų, salierų, vyšnių, lazdynų riešutų, kivių, petražolių, persikų, žemės riešutų, kriaušių, slyvų ir sojų pupelių, ypač jei esate alergiškas beržų žiedadulkėms.
Ką dar galima padaryti, kad sumažintume žiedadulkių alergenų poveikį?
- Išvengti nemalonaus kontakto su augalų žiedadulkių alergenais, kai ore daug žiedadulkių, galima apribojant buvimo lauke laiką, ypač tuo metu, kai alergijos rizika lauke yra aukšta (alergijos riziką galima stebėti naudojant PASYFO mobiliąją programėlę).
- Jei tenka dirbti ar dėl kitų priežasčių būti lauke, patartina nosį ir burną uždengti net ir pasibaigus karantinui (tinka medicininės kaukės, kurios sulaiko dalį alergenų ir neleidžia jiems patekti į kvėpavimo takus).
- Lauke nešiokite specialius karantino laikotarpiui skirtus apsauginius akinius arba saulės akinius.
- Grįžę iš lauko išsiplaukite nosį ir akis.
- Pavedžioję šunį lauke, prieš parsivesdami namo, iššukuokite jo kailį.
- Nedžiovinkite skalbinių lauke.
- Laikykite uždarytus langus tiek namuose, tiek ir automobilyje.
- Norint nuo žiedadulkių apsaugoti savo namus, galima naudoti specialias apsaugas, montuojamas į orlaides ir langus, kad žydėjimo metu būtų galima išvėdinti patalpas ir kartu sumažinti į jas iš lauko patenkančių alergenų kiekį bei pagerinti oro kokybę namuose (pvz.: specialūs keičiamieji filtrai, antialerginės orlaidės ir kita).
- Planuokite aktyvų laiką lauke naudodamiesi PASYFO programėle.
Be abėjo, alergija nėra malonus dalykas. Tačiau, tai nereiškia, kad tai galėtų trukdyti jums smagiai praleisti vasarą. Šiek tiek budrumo ir atsakingumo ir viskas bus gerai.