Ką reikia žinoti apie elektronines cigaretes

Problema

E. cigarečių vartojimo paplitimas tarp Lietuvos moksleivių ir studentų sparčiai auga ir jau lenkia įprastinių cigarečių rūkymą. 2019 m. vykdyto ESPAD tyrimo duomenimis, e. cigaretes bent kartą gyvenime bandė vartoti 65 proc. 15-16 m. mokinių Lietuvoje, o įprastines cigaretes buvo rūkę 54 proc. šio amžiaus mokinių.

Elektroninė cigaretė

Iš pradžių e. cigaretės buvo kurtos kuo panašesnės į tradicines tabako cigaretes, kad šias atstotų ir imituotų įprastinio rūkymo metu patiriamus pojūčius. Vėliau jų dizainai keitėsi ir kartais jau nebeprimena tabako cigarečių, o savo forma gali imituoti kitus įprastinius daiktus: USB laikmenas, žymeklius ir pan. Tad tėvams gali būti nelengva atpažinti tokią e. cigaretę, jei ją rastų savo vaiko kuprinėje ar stalčiuje.

Pavojus sveikatai

E. cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti e. cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. E. cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų.

Kaip elgtis?

Svarbu šeimoje laikytis nuostatos ir bendro susitarimo, kad e. cigarečių vartojimas kenkia sveikatai ir yra nepriimtinas kaip ir rūkymas, alkoholio ar narkotikų vartojimas.

Rodykite vaikams teigiamą pavyzdį, nevartokite e. cigarečių vaikų akivaizdoje, ypač uždarose patalpose.

„Eurobarometro“ 2020 m. duomenimis, 35 proc. 15-24 metų respondentų nusprendė išbandyti vartoti e. cigaretes, nes jas vartojo jų draugai.
Tad kaip išmokyti vaiką atsispirti bendraamžių spaudimui? Kaskart kartojant kokį nors veiksmą, šiuo atveju – atsisakant, tampa vis lengviau atsisakyti. Atsisakymas pamažu tampa įpročiu. Atsisakyti kažko yra lengviau, kai turime stiprias vertybes ir pasitikime savimi. Svarbu iš anksto numatyti situaciją ir apgalvoti, kaip joje reiktų pasielgti. Tuomet bus lengviau nepasimesti ir priimti teisingą sprendimą.
Yra daug įvairių būdų atsisakyti e. cigarečių ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų:
• Paprasčiausias „NE“. Nesureikšminkite šio pasiūlymo ir mandagiai atsisakykite. – „Ačiū, bet ne“.
• Pasakykite kaip yra iš tiesų. Būkite savimi ir savais žodžiais pasakykite, kad nevartojate. – „Ačiū, bet aš nevartoju e. cigarečių“.
• Pasiteisinkite. Žmonės juk nuolatos teisinasi ir čia nieko baisaus. – „Turiu susitikti su draugu“, „Mane išmes iš komandos“.
• Pakeiskite temą. Taip galite išblaškyti žmogų, kuris siūlė. – „Ačiū, bet nenoriu. Klausyk, ar matei tą vaizdelį, kur sunkvežimis įstrigo po tiltu?“
• Atidėliokite. Atidėliojimas veikia, kai spaudimas kažką išbandyti didėja. Bet tai tikrai nereiškia, kad iš tiesų pabandysite. – „Ne, gal vėliau“.
• „Sugedusi plokštelė“. Pateikite vieną priežastį, kodėl nenorite vartoti ir ją kartokite. Tik svarbu neįsitraukti į ginčą, diskusija šiuo atveju nepadės. „Ačiū, bet ne. Man nuo jų bloga“. Pakartokite tai, jei ir toliau spaudžia.

Daugiau informacijos ir patarimų: https://kaveikiavaikai.lt/temos/ka-reikia-zinoti-apie-elektronines-cigaretes/#