fbpx

Saugus elgesys prie vandens telkinių

Maja Mandzikasvili, LIFV visuomenės sveikatos specialistė

Gerbiamieji tėvai ir globotojai, vasara yra smagus metų laikas, kai vaikų laukia atostogas, draugai, gamta, pramogos. Nuolat tos pramogos vyksta prie vandens telkinių-upės, ežero, jūros. Kad atostogauti būtų smagu ir, svarbiausia, saugu, paruošiau jums rekomendacijas ir patarimus kaip elgtis prie vandens ir vandenyje.

Saugokite vaikus

Didžiausias pavojus gresia mažiems vaikams, nemokantiems plaukti. Panėrę į vandenį jie nesuvokia kas vyksta nes nebeskiria kur viršus kur apačia. Nuskęsti užtenka kelių sekundžių, tad labai svarbu nepertraukiamai ir iš arti stebėti prižiūrimą mažametį vaiką esantį vandenyje ar šalia vandens ir neleisti vaikui bristi giliau kaip iki juosmens.

Nepamirškite apie apsaugines liemenes, jų dėvėjimas 85 proc. sumažina skendimo tikimybę. Vaikams iki 5 metų amžiaus rekomenduojama dėvėti dėvėti specialias liemenes, turinčias galvos atramas. Pripučiami ratai, rankovės, deja,  nėra gelbėjimosi priemonė.

Nuskęsti, gali ir puikiai plaukiantys vaikai ir saugusieji. Pagrindinė priežastis klaidingas savo galimybių įvertinimas kai nuplaukiama toli nuo kranto. Taip pat labai pavojingas gali būti mėšlungis, kuris sutraukia kojų raumenis. Vaikas gali išsigąsti, sutrikti ir pradėti skęsti. Be to  užliejus vandens bangai, vaikas taip pat gali įtraukti didelį gurkšnį vandens, išsigąsti ir todėl pradėti skęsti. Mokantiems plaukti vaikams neleiskite maudytis už gylį ribojančių plūdurų; 

Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, kokiame vandens telkinyje maudosi vaikas. Besimaudant jūroje nepamirškite, kad dugne galimos įvairaus gylio netikėtos duobės arba grįžtančios bangos, kurios kartais gali stipriai traukti į jūrą ir neleisti išplaukti į krantą. Maudantis jūroje vaikui įtakos turi cheminė vandens sudėtis. Jei vaikas nėra užsigrūdinęs, prieš pradedant maudytis būtina apsiprasti su vandeniu. Negalima maudytis labai sušilus arba, priešingai, labai sušalus.

Organizmą vandenyje veikia ne tiktai vanduo, bet oro temperatūra, drėgmė, judėjimo greitis, saulė, vandens temperatūra ir slėgis, nepamirškite, kad vandenyje reikia kuo daugiau judėti. Jeigu vaikas šaltame vandenyje būna per ilgai, sutrinka organizmo šilumos reguliavimas, dėl to pradedama drebėti. Tada vaikas būtinai turi išlipti iš vandens. Jį reikia energingai ištrinti sausu rankšluosčiu ir priversti judėti, kol sušils.

Plaukiojant upėje, ežere, svarbu nepamiršti apie vandens srovę, be to dugnas labai dažnai gali būti nematomas ir kaip jūros atvejų, turėti  nepažįstamų duobių, akmenų. Tad nerekomenduojama šokti galva žemyn į vandenį nepražystamoje vietoje. Atsitrenkus galva į dugną ar vandenyje esantį akmenį, kuolą, galima labai stipriai susižaloti.

Tad labai svarbu paaiškinti vaikams apie riziką maudantis neleistinose vietose;  aiškinti vaikams apie gresiančius pavojus šokant į vandenį žemyn galva nežinomoje vietoje ir neleisti jiems to daryti.

Nepamirškime apie savo namus ir prie jų esančius vandens telkinius ir baseinus. Rekomenduotina esant galimybei bent baseinus aptverti iš visų keturių pusių ne žemesne negu 120 cm tvora su rakinamais ar kitaip tvirtai uždaromais ir vaikams neatidaromais varteliais. Tai 95 proc. sumažina skendimo tikimybę.  tėvams rekomenduojama mokėti suteikti pirmąją pagalbą – nutikus nelaimei skubi pagalba pirmosiomis minutėmis gali išgelbėti vaiko gyvybę.

Iki šiol vyksta diskusijos ar galima leisti vaikams maudytis iškart po valgio. Sunku pasakyti kas yra teisus. Bet, tikrai nepatartina maudytis kramtant. Nes tokiu atveju atsiranda rizika paspringti. Taip pat nerekomenduotina maudytis vaikui stipriai įkaitus saulėje.

Rekomenduojama kuo anksčiau išmokyti vaikus plaukti, t. y. be sustojimo nuplaukti daugiau kaip 200 metrų; 

Jeigu nusprendėte pakeliauti su vaikais valtimi ar baidare, prisiminkite kelias svarbias taisykles :

  • turite patys mokėti plaukti ir naudotis plaukiojimo priemone;
  • sodinti į valtį ne daugiau kaip du vaikus vienam suaugusiajam.
  • neleisti vaikams valtyje suptis, šokinėti;  į baidarę imti tik gerai mokantį plaukti vaiką;  neleisti vaikams vieniems irstytis valtimis, baidarėmis ar plaustais; 

Saugokite save

Rekomendacijos tėvams būtų panašios.

  • Labai svarbu nepervertinti savo plaukiojimo galimybes.
  • Visada paisykite saugos ženklų ir vėliavos įspėjimų.
  • Niekada neikite į vandenį pavartoję alkoholio.
  • Išmokite, kaip ir kada naudotis gelbėjimosi liemene. • Plaukiokite tik gelbėtojų prižiūrimose vietose.
  • Ruošdamiesi prie vandens telkinio, pasidomėkite orų prognoze ir vandens telkinio sąlygomis.
  • Į seklų ar nepažįstamą vandens telkinį pradžioje visada briskite, o ne šokite ar nerkite.
  • Niekada neplaukiokite vieni.
  • Jei kaitinotės saulėje, niekuomet staiga nešokite į vandenį. Pirmiau apsišlakstykite juo. Įkaitusį kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis. Jei vandenyje raumenis sutraukė mėšlungis, stenkitės nepanikuoti (net ir mėšlungio atveju galite valdyti galūnę), įtempkite raumenį ir plaukite į krantą.
  • Plaukiokite tik gelbėtojų prižiūrimose vietose. Šalia budintys gelbėtojai nelaimės atveju greičiau suteiks profesionalią pagalbą.
  • Pats gelbėkite, tik jei mokate gerai plaukti, žinote, kaip prisiartinti ir nugabenti skęstantįjį į krantą. Skęstantis žmogus būna apimtas panikos, griebiasi ir nardina gelbstintį žmogų, todėl grėsmė kyla abiems.
top